Pune, Maharashtra
GST No. 27AAJFJ6260G1Z8
Call 08047629753 75% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Capacity | 20 To 100 KG / Hours |
| Type | Dry Type |
| Automation Grade | Automatic |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Stainless Steel |
| Voltage | 220 V |
| Brand | Jn Industries |
We are a prominent name in this field, we provide our clients with best grade Garlic Peeler Machine. Our offered peeling machine can automatically peel the shell of the garlic clove without soaking and at the same time there is no damage to the garlic at all. Also, we provide this peeling machine to our customers as per their requirements in different technical specifications. This peeling machine is highly demanded for peeling purposes in the food processing industry.
View Complete details
| Capacity | 30 , 50 , 100 , 200 kg/hr. |
| Product To Be Peeled | Garlic |
| Type | Dry Type |
| Automation Grade | Automatic |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Stainless Steel |
| Electricity Phase | Single Phase |
View Complete details
| Automation Grade | Automatic |
| Capacity | 100 Kg/Hour |
| Type | Dry Type |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand/Make | Jn Industries |
| Voltage | 280 V |
View Complete details
| Capacity | 150 kg/hour |
| Type | Dry Type |
| Automation Grade | Automatic |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Electricity Phase | Three Phase |
| Brand/Make | Jn Industries |
| Voltage | 380 V |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Type | Dry Type |
| Automation Grade | Automatic |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Stainless Steel |
| Electricity Phase | Three Phase |
| Brand/Make | JN Industries |
| Voltage | 380 V |
View Complete details