Pune, Maharashtra
GST No. 27AAJFJ6260G1Z8
Call 08047629753 75% Response Rate
Send Enquiry
| Capacity | 1000-2000 kg/hr |
| Material | Mild Steel |
| Working Pressure | 10.54-17.54 Kg/cm2 |
| Fuel Type | Wood & Coal Fired |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Efficiency | 80 +- 2% |
| Condition | New |
| Country of Origin | Made in India |
A boiler is an enclosed vessel that provides a means for combustion heat to be transferred into water until it becomes heated water or steam. The hot water or steam under pressure is then usable for transferring the heat to a process. Water is a useful and cheap medium for transferring heat to a process.
The boiler system comprises of: feed water system, steam system and fuel system. The feed water system provides water to the boiler and regulates it automatically to meet the steam demand. Various valves provide access for maintenance and repair. The steam system collects and controls the steam produced in the boiler. Steam is directed through a piping system to the point of use. Throughout the system, steam pressure is regulated using valves and checked with steam pressure gauges. The fuel system includes all equipment used to provide fuel to generate the necessary heat.
View Complete details
| Capacity | 2000-3000 kg/hr |
| Material | Mild Steel |
| Working Pressure | 10.54-17.54 Kg/cm2 |
| Fuel Type | Wood Fired |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Efficiency | 85 +- 2% |
| Condition | New |
| Country of Origin | Made in India |
A boiler is an enclosed vessel that provides a means for combustion heat to be transferred into water until it becomes heated water or steam. The hot water or steam under pressure is then usable for transferring the heat to a process. Water is a useful and cheap medium for transferring heat to a process.
The boiler system comprises of: feed water system, steam system and fuel system. The feed water system provides water to the boiler and regulates it automatically to meet the steam demand. Various valves provide access for maintenance and repair. The steam system collects and controls the steam produced in the boiler. Steam is directed through a piping system to the point of use. Throughout the system, steam pressure is regulated using valves and checked with steam pressure gauges. The fuel system includes all equipment used to provide fuel to generate the necessary heat.
View Complete details
| Capacity | 500-1000 kg/hr |
| Fuel Type | Wood & Coal Fired |
| Material | Mild Steel |
| Working Pressure | 10.54-17.54 Kg/cm2 |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Efficiency | 75+- 2% |
| Condition | New |
| Country of Origin | Made in India |
A boiler is an enclosed vessel that provides a means for combustion heat to be transferred into water until it becomes heated water or steam. The hot water or steam under pressure is then usable for transferring the heat to a process. Water is a useful and cheap medium for transferring heat to a process.
The boiler system comprises of: feed water system, steam system and fuel system. The feed water system provides water to the boiler and regulates it automatically to meet the steam demand. Various valves provide access for maintenance and repair. The steam system collects and controls the steam produced in the boiler. Steam is directed through a piping system to the point of use. Throughout the system, steam pressure is regulated using valves and checked with steam pressure gauges. The fuel system includes all equipment used to provide fuel to generate the necessary heat.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Capacity | 50-250 kg/hr |
| Working Pressure | 7 Kg/cm2 |
| Fuel Type | Soild Fuel Fired |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Condition | New |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Fuel Type | Wood Fired |
| Boiler Capacity | 1000 kg/hr |
View Complete details
| Fuel Type | Soild Fuel Fired |
| Material | Stainless Steel |
| Automation Grade | Manual |
| Efficiency | 75+- 2% |
| Condition | New |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details